Lina, Reese and Daryl play marbles as a hobby. Lina has 28 marbles. The ratio of the number of marbles Lina has to the number of marbles Reese has is 7 : 3 and the ratio of the number of marbles Reese has to the number of marbles Daryl has is 6 : 5. How many marbles does Daryl have?
1. Lina, Reese and Daryl play marbles as a hobby. Lina has 28 marbles. The ratio of the number of marbles Lina has to the number of marbles Reese has is 7 : 3 and the ratio of the number of marbles Reese has to the number of marbles Daryl has is 6 : 5. How many marbles does Daryl have?
Jawaban:
10.
Penjelasan dengan langkah-langkah:
Ratio of the number of marbles them;
Lina : Reese = 7 : 3
Reese : Daryl = 6 : 5
Lina : Reese : Darly = 42 : 18 : 15
Marbles does Daryl have;
= 15/42 × 28
= 420/42
= 10.
So, the number of marbles Daryl has is 10 marbles.
2. Peter has 12 marbles. Ravi has 8 more marbles than Peter and 6 fewer marbles than Roslan. Find the ratio of the number of marbles Peter has to the number of marbles Ravi has to the number of marbles Roslan has. Please leave your answer in the simplest form.
Jawaban:
6 : 10 : 13
Penjelasan dengan langkah-langkah:
Peter = 12
Ravi = 8 + Peter
= 8 + 12
= 20
Roslan = 6 + Ravi
= 6 + 20
= 26
Peter : Ravi : Roslan
12 : 20 : 26
6 : 10 : 13
Jawab:
Peter memiliki 12 kelereng Ravi memiliki 8 keleren lebih banyak dari Peter tapi Ravi memiliki 6 kelereng lebih sedikit dari Roslan
Peter= 12 marbles (kelereng)
Ravi= 12 + 8= 20 marbles (kelereng)
Roslan= 20 + 6= 26 marbles (kelereng)
Masing-masing perbandingan kelereng
Peter= 6
Ravi= 10
Roslan= 13
Perbandingan kelerengnya=
Peter dan Ravi= 3:5
Peter dan Roslan= 6:13
Ravi dan Roslan= 10:13
3. Box A Has 25 marbles Bos B has 14 marbles Box C has 17 marbles Box D has 16 marbles What is the average number of marbles per box?
One Piece
Luffy
Zoro
Sanji
Nami
Robin
Chopper
ussop
jinbei
4. ♕please help me♕-The ratio of the number of Benjamin’s marbles to Alaska’s marbles is 3 : 8. If Benjamin has 25 marbles more than Alaska, how many marbles do the 2 children have altogether?
Jawab:
55
Penjelasan dengan langkah-langkah:
B/A
8/3
B=A+25
[8/3]= [(A+25)/A]
8A=3(A+25)
8A=3A+75
5A=75
A=15
B=15+25
B= 40
A+B =15+40=55
5. Bakri has some marbles 25% of his marbles are blue of the remaining marbles 1/5 of the remaining marbles are red and the rest are green. If he has 240 green marbles. how many marbles does hehave altogether?
Jawaban:
400
Penjelasan:
25% = ¼ → Blue marbles
Remaining = 100% - 25% = 75% = ¾.
¾ × 1/5 = 3/20 → Red marbles
Remaining = ¾ × 4/5 = 3/5 → Green marbles
240 marbles = 3/5 = 60%
240 × 100%/60%
= 240 × 5/3
= 80 × 5
= 400
So, Bakri has 400 marbles altogether.
Semoga Membantu:)6. aris has seven marbles ,rudi has theree marbles .they have....marbles
ten marbles
semoga membantuCara:
Aris punya 7 kelereng,Rudi punya 3 kelereng.Mereka puny a ...kelereng.
7+3kelereng=10kelereng
Jawaban:
So,they have 10 marbles
Tolong jadikan brainlest answer.Thank you
7. ari has seven marbles, rudi has three marbles. they have ..... marbles.
They have ten marbles
8. Afar have three boxes contain marbles, with the ratio of marbles in box I, box II and box III are 3:2:5. if the sum of marble's Afar is 240 marbles. so find the marbles in box II
terjemahan....
Afar memiliki 3 kotak berisi kelereng dengan perbandingan kelereng di kotak I, kotak II, dan kotak III adalah 3:2:5. Jika jumlah kelereng Afar 240 kelereng, jadi ada berapa kelereng di kotak II?
kotak II = PK II/(PK I + PK II + PK III) x jumlah kelereng
(PK = perbandingan kotak)
= 2/(3 + 2 + 5) x 240
= 2/10 x 240
= 48 kelereng,,
9. Ara has 60 marbles. Kenji has 100 marbles. The ratio of total marbles to the number of Ara’s marbles in the simplest form is ….
Jawaban:
okey 3/5
Penjelasan dengan langkah-langkah:
kan ara mempunyai 60 kelereng abistu kenji mempunyai 100 nah dibuat gni 60/100 jawabannya bisa dibagi sampai paling SEDERHANA dan hasilnya 3 per 5
10. Carl has 3 jars. Red, Blue, Green marbles. There are 36 more red marbles than blue marbles. The total number of blue and green marbles is 200. Carl needs 18 more green marbles to make 100 green marbles. How marbles of each colour are there?
Jawaban:
Carl punya 3 toples berisi kelereng berwarna merah biru dan hijau.
Lets assume
Kelereng Merah = R
Kelereng Hijau = G
Kelereng Biru = B
then
There are 36 more red marbles than blue marbles
⇒ R = B + 36
The total number of blue and green marbles is 200
⇒ B + G = 200
Carl needs 18 more green marbles to make 100 green marbles.
⇒ G + 18 = 100
Find R, G, B
G + 18 = 100
G = 100 - 18 = 82, Green Marble = 82
B + G = 200 ⇒ B + 82 = 200 ⇒ B = 200 - 82 = 118. Blue Marble = 118
R = B + 36 ⇒ 118 + 36 = 154
So carl has 154 red marbles, 82 green marbles, and 118 blue marbles
11. randy, raffael, ferdian and Ricky like playing marbles randy has 30 marbles raffael has fifty marbles , both ferdian and ricky have forty marblesDEGREE OF COMPARISON
Jawaban:
Raffael has the most marbles
Ferdian and Ricky have the same marbles. Equals
Randy has the fewer marbles
Penjelasan:
Raffael = 50 marbles
Ferdian and Ricky = 40 marbles
Randy = 30 marbles
12. Owen has 5 dozen of blue marbles and 6 bags of red marbles with 17 marbles in each bag. Which expression is correct to find the total of marbles he has?
Jawab:
162 marbles
Penjelasan dengan langkah-langkah:
1 dozen = 12 unit
5 dozen x 12 = 60 marbles
6 bag x 17 mables = 102 marbles
Total Marbles = 60 +102
=162 marbles
13. Ali has twice as many marbles as billy. Billy has twice as many marbleas charlie, And Ali has 6p more marbles than Charlie. a. Express the total of marbles they have in term of P. b. Find the number of marbles Ali has when P=7
Jawaban:
semoga jelas
Penjelasan dengan langkah-langkah:
semoga mbantu
14. Ali has 28 marbles lee has 21 marbles how many ratio of 28 and 21 marbles??
Jawaban:
4:3
Ali : Lee
28:21 ( each divided by 7 )
so the result is 4:3
15. Stephen has 11 packets full of marbles. Each packet contains 7 marbles. What is the total number of marbles he has?
Jawaban:
11 × 7 = 77 marbles
Penjelasan dengan langkah-langkah:
Stephen has 11 packets full of marbles. Each packet contains 7 marbles. What is the total number of marbles he has?
Stephen mempunyai 11 paket kelereng. Setiap paket berisi 7 kelereng. Berapa total kelereng yang dia punya?
= 11 packets × 7
= 77 marbles
16. Jevan had 100 marbles. He gave away 35 of his marbles to Deandra. How many marbles has he left ? tolong dijawab yyy...
Jevan had 100 marbles and he gave away 35 of his marbles, so :
100-35= 65 marbles left
17. Ali has blue marbles and red marbles in the ratio of 7 : 5. If there are 35 blue marbles, how many red marbles does Ali have? . . . marbles. tolong di jawab
Jawab:
25 red marbles
Penjelasan dengan langkah-langkah:
blue marbles:ratio of blue marbles
35:7=5
ratio of red marbles*5
5*5=25
Jawaban:
25 red marbles
Penjelasan dengan langkah-langkah:
maaf klo salah........
18. 8.Raihan has nine marbles, Fauzan has fourmarbles and Dedy has seven marbles.Salsa : Do you know who has .... marblesAna : of course, Raihan does.A manyB. the mostmoreD. the fewest
Jawaban:
B. The most
paling banyak
Jawaban:
Raihan has Nine marbles, Fauzan has Four marbles and Dedy has Seven marbles.
Salsa : Do you know who has ( B. The most ) marbles?
Ana : Of course, Raihan does.
19. Ethan and daniel have some marbles. if ethan gives daniel 16 marbles, both of them will have an equal amount of marbles. if daniel gives ethan 9 marbles, the ratio of number ethan has to the number of marbles daniel has will be 6 : 1 how much do the two boys have altogether
Jawaban:
E= D + 16----> D = E-16
(E + 9) : D = 6 : 1
(E + 9) : (E-16) = 6 : 1
(E + 9) = 6 (E-16)
E + 9 = 6E - 96
E - 6E = -96-9
-5E = -115
E = 23
D = E-16 = 23-16 = 7
The amount of Ethan and Daniel's marbles
= E + D
= 23 + 7
= 20 marbles
20. QUESTIONS: Jack has 194 green marbles. He has 76 yellow marbles more than green marbles. How many yellowmarbles does he have?
Yellow M. = Green M. + 76 = 194 + 76 = 270
So Yellow Marbles that Jack have is 270 marbles
Tidak ada komentar:
Posting Komentar