A group of scientists has sent a rover to an unknown planet that closes to the Earth. The rover has a mass of 1200 kg. When the rover is successfully landed, it shows that the weight becomes 3000 N. Based on available data, what is the gravity of the unknown planet
1. A group of scientists has sent a rover to an unknown planet that closes to the Earth. The rover has a mass of 1200 kg. When the rover is successfully landed, it shows that the weight becomes 3000 N. Based on available data, what is the gravity of the unknown planet
Jawaban:
Weight Formula:
Weight (W) = Mass (m) × Gravity Acceleration (g)
Available data:
M = 1200 kg
W = 3000 N
Gravity = ?
Answer:
W = m × g
3000 = 1200 × g
g = 3000/1200
g = 2,5 N/kg
g = 2,5 m/s²
2. 1. A bag of grapes has a mass of 4.55 kg. A bag of mangoes has a mass of 6.90 kg. What is the total mass of the two bags of fruits? *
Jawaban:
4.55 + 6.90 = 11.45
Penjelasan:
sorry if it's wrong, hope it helps^^
Jawaban:
4,55 + 6,90 = 11,45
Penjelasan:
total mass of the two bags of fruits is 11,45 kg
3. A bag of grapes has a mass of 4.55 kg. A bag of mangoes has a mass of16.90 kg. What is the total mass of the two bags of fruits?
Jawaban:
total mass = grapes mass + mangoes mass
total mass = 4.55 kg + 6.90 kg
total mass = 11.45 kg
4. A kitten and a basket has a mass of 3 kg. A hanster and a similar basket has a mass of 1.4 kg. The mass of the kitten is 5 times the mass of the hamster. (a) what is the mass of the hamster? (b) what is the mass of the kitten?
hamster = x
kitten =y
basket=z
y=5x
x + z = 1,4
y+ z = 3. (+)
x-y = -1,6
x-5x=-1,6
6x = 1,6. x =0,267
y = 5x=5×0,267=1,335
5. A basket with 65 sweets has a mass of 3200 g The same basket with40 sweets has a mass of 2125 g Each sweet has the same massWhat is the mass of the basket?tolong
Jawaban:
405 g
Penjelasan:
If the mass of each sweet is M and the mass of the basket is B, then you have two equations in two unknowns that can be solved as linear equations.
65M + B = 3200
40M + B = 2125
Subtract the second equation from the first one to get:
25M = 1075
M = 1075 / 25
M = 43
Substitute the value of M into the first equation to get:
65M + B = 3200
65(43) + B = 3200
2795 + B = 3200
B = 405
Check by putting both values into the second equation:
40(43) + 405 = 2125
1720 + 405 = 2125?
2125 = 2125
Correct
CMIIW
6. A metal has a density of 750 kg / m3. If the mass is 30 kg. Calculate the volume of the metal
Penjelasan:
HgvjbfvkfwfjudnjgbjhvbjutaadbkkJawaban:
0,04 m³
Penjelasan:
Diket :
Ρ= 750 kg / m3
m = 30 kg.
Dit :
v
Jawab:
p = m/v
750 = 30/v
750v = 30
v = 0,04 m³
Semoga membantu : )
7. 5/9 of a piece of metal has a mass of 7 kg. What is the mass of 2/7 of the piece of metal?
Jawaban:
5/9 sepotong logam memiliki massa 7 kg. Berapa massa 2/7 dari potongan logam?
Penjelasan dengan langkah-langkah:
maap banget klo salah atau gx tepat.
8. calculate the molar mass of a compound if 0.372 mol of it has a mass of 152g
Jawaban:
Massa molar suatu senyawa yang memiliki 0,372 mol dan massa 152g adalah 408.6g/mol
MENGHITUNG MASSA MOLAR :
Massa molar suatu zat dapat dihitung dengan membagi massa zat dengan jumlah molnya . Itu adalah;
Massa molar (g/mol) = massa (g) no. mol ( mol)
Berdasarkan pertanyaan ini, suatu senyawa memiliki 0,372 mol dan massa 152g, maka massa molar senyawa tersebut adalah sebagai berikut:
Massa molar = 152g 0,372mol
Massa molar = 408.6g/mol
Jadi, massa molar suatu senyawa yang memiliki 0,372 mol dan massa 152g adalah 408,6 g/mol.
Penjelasan:
9. When a box contains 50 identical balls, it has a mass of 13.9 kg. The empty box has a mass of 400 g. Find the mass of each ball in kilograms.
mass of 50 balls = 13.9kg - 400g
= 13.9kg - 0,4kg
= 13.5kg
mass of each ball = 13.5kg/50
= 0.27kgKetika sebuah kotak berisi 50 bola yang sama, beratnya 13,9 kg. Kotak kosong itu beratnya 400 g. Temukan berat dari masing-masing bola dlam kg.
Dik:
Jumlah bola 50 bola
Berat total 13,9 kg
Berat kotak kosong 400 g = 0,4 kg
Berat bola keseluruhan = berat total - berat kotak kosong
= 13,9 kg - 0,4 kg = 13,5 kg
Berat masing-masing bola = berat bola keseluruhan : jumlah bola
= 13,5 kg : 50 bola = 0,27 kg/bola
Jadi berat masing-masing bola = 0,27 kg/bola
Translatenya:
Clue,
Numbers of balls = 50 balls
Total mass = 13,9 kg
Mass of empty box = 400 g = 0,4 kg
Total mass of balls = total mass - mass of empty box
= 13,9 kg - 0,4 kg
Mass of each ball = total mass of balls : numbers of balls
= 13,5 kg : 50 balls = 0,27 kg/balls
So the mass of each ball = 0,27 kg/balls
Semoga bisa membantu \(^o^)/
10. Soo Ching has a mass of 20.8 kg more than Simon Their totalmass is 94.6 kg. Find Simon's mass.
Answer:
73,8 kg
Explanation:
total = Soo Ching's mass + Simon's mass
94,6 = 20,8 + x
x = 94,6 - 20,8
= 73,8 kg
11. 23.A watermelon has a mass of 12.78 kg. Its mass is thrice the mass of a papaya. Find thetotal mass of the two fruits.
Jawaban:
mtk atau b inggris sih:)
12. Calculate the weight of a brick that has a mass of 2.4 kg.
Jawaban:
1,2
Penjelasan:
maaf kalo salah, semoga membantu:)
13. The space shuttle has a mass of about 100.000 kg. How much does it weigh on earth? How much would it weigh if it landed on the moon?
weight on earth :
F = m. g
m = mass
g = gravity
earth gravity is 10 m/s
F = 100000 x 10
= 1000000 kg
moon gravity is 1,62 m/s
F = 100000 x 1,62
= 162000 kg
14. a kitten and a basket has a mass of 3 kg . A hamster and a similar basket has a mass of 1.4kg . the mass of the kitten is 5 times the mass of the hamster .a. what is the mass of the hamster ? , b. what is the mass of the kitten ?
kitten = x ,hamster = y and baskest = z
x+z = 3 kg
y+z = 1,4 kg
z = x- y = 3 kg - 1,4 kg = 1,6 kg
x+y = 4,4 kg - 1,6 kg = 2, 8 kg
x = 5y
5y +y = 2,8 kg
6y = 2,8 kg
y = 2,8 kg /6
y = 0,47 kg
x = 5y
= 5 * 0,47 kg
= 2,35 kg
a. mass off hamster = 0,47 kg
b. mas off kitten = 2,35 kg
bonus...mass of basket = 1,6 kg
thank's
15. A basket with 42 watermelons has a mass of 81950 g.The same basket with 31 watermelon has a mass of 61105 g.If each watermelon has the same mass, what is the mass of the basket ?
42 watermelons + basket = 81.950 g
31 watermelons + basket = 61.105 g -
-----------------------------------------------
11 watermelons = 20.845 g
watermelon = 1.895 g
then,
31 x 1.895 + basket = 61.105 g
58.745 + basket = 61.105 g
basket = 2.360 g
16. Mass is A.tool to measure the volume of a liquid accurately. B.the amount of space occupied by matter. C.the amount of matter in an object D.anything that has mass and occupies space
Jawaban:
B.
Penjelasan:
maaf kalo saalah
.....
.....
17. If one paperclip has the massof 1 gram and 1.000paperclips has mass 1 kg, howmany kilograms are 8,000paperclips?
Jawaban:
8 kg
Penjelasan:
1 paperclip= 1 gram
1.000 paperclip= 1 kg
1 kg= 1.000 gram
8.000 paperclip= 8.000÷1.000= 8 kg
One paperclip = 1 gram1000 paperclip = 1 kg
1000 . 8 = 8000
8000 = 8 kg
So 8000 paperclip has the mass 8 kg
Semoga membantu!
18. When a box contains 100 identical balls, it has a mass of 27.8 kg. The empty box has a mass of 800 gram. Find the mass of a ball in kilograms. * a. 0.17 Kg b. 0.27 Kg c. 0.37 Kg d. 0.47 Kgplease bantuu batas waktu jam 14.00segera tolong kakak cantik bangett aku doain yg jawab makin cantik dan pintar
Jawab:
B. 0,27 kg
Penjelasan dengan langkah-langkah:
27,8 kg = 27.800 gram
Empity Box = 800 gram
100 Balls = 27.000 gram
1 Ball = 270 gram = 0,27 kg
19. A bar of gold has a mass of 3,8 kg. If the density of gold is 19 g/cm3, what is the volume of the gold?
Penjelasan:
so, the bar of gold has a mass : 3,8 kg ⇒ 3800 g
and the density of gold is : 19 g/cm³
this is the formula : Volume = mass / density
V = 3800 g / 19 g/cm³
V = 200 cm³
the answer is : V = 200 cm³
20. a stone of density 3500 kg/m3 if The Rock Fragments Has Volumes Of 700 cm3 Then A Mass Of Stone Is.... A. 20 Kg B. 200 Kg C. 2.450 G D. 2,450 KG
Jawaban:
sebuah batu massa jenisnya 3500 kg/m3 jika pecahan batu tersebut volumenya 700 cm3 maka massa batu tersebut adalah....
A.20 Kg
B.200 Kg
C. 2.450 G
D. 2.450 KG
Penjelasan:
wee tukang translate
Tidak ada komentar:
Posting Komentar